26.03.2009
Kilka słów na temat III Studenckiego Sympozjum Naukowego “Warszawskie Dni Nauki o Zdrowiu”, w jakim wzięliśmy z Pawłem udział :) [celem podzielenia się doświadczeniem i zachęcenia Was do brania udziału w tego typu ogólnopolskich spotkaniach studentów]
W dniach 13-14 marca wraz z Pawłem Klikowiczem (jako reprezentacja Studenckiego Koła Naukowego Zdrowia Publicznego Akademii Medycznej w Gdańsku) miałam przyjemność uczestniczyć w III Studenckim Sympozjum Naukowym “Warszawskie Dni Nauki o Zdrowiu”. Organizatorem sympozjum było Studenckie Koło Naukowe Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Zdrowia Ewa Kopacz, JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marek Krawczyk oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Konferencja miała na celu głównie wymianę poglądów, doświadczeń naukowych, tak w teorii, jak i w praktyce między studentami oraz absolwentami Wydziałów Nauk o Zdrowiu polskich uczelni medycznych.
Podczas dwudniowego sympozjum mieliśmy okazję wysłuchać ponad 40 prezentacji wygłoszonych przez naszych kolegów-studentów. Tematyka prac równie szeroka jak sam zakres dyscypliny, jaką jest zdrowie publiczne – od zagadnień obejmujących edukację zdrowotną, poprzez epidemiologię chorób w Polsce i analizę problemów, z jakimi borykają się Polacy, elementy zarządzania służbą zdrowia, na aspektach psycho-społecznych skończywszy.
Znaczącym akcentem gdańskiej obecności na sympozjum było zaprezentowanie przez Pawła Klikowicza wyników programu interwencji antytytoniowej skierowanego do dziewcząt w wieku 15-18 lat “Ze zdrowym oddechem w dorosłość”. Paweł wygłosił referat pt. “Ocena skali i czynników determinujących palenie tytoniu przez uczennice w wieku 15-19 lat w Gdańsku”, na podstawie którego przedstawił wielkość problemu sięgania po papierosy przez dziewczęta w ww. kategorii wiekowej na terenie gdańskich szkół ponadgimnazjalnych, starając się jednocześnie zobrazować czynniki determinujące ten wybór. Ponadto dzięki uprzejmości organizatorów przewodniczący naszego koła miał też możliwość zapoznania uczestników konferencji z projektem dawca.pl, który to spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony wielu ośrodków akademickich.
Prace prezentowane były w trzech panelach dyskusyjnych:Sesja studencka poprzedzona była panelem wykładów wygłoszonych przez warszawskich specjalistów zdrowia publicznego. Nam szczególnie w pamięć zapadł wykład prof. Jerzego Szczerbań, który opowiadał o tym, jak wielką rolę w praktyce klinicznej medycyny, jak również i zdrowia publicznego odgrywa Evidence Based Medicine, oraz wykład dr Grzegorza Juszczyka, który starał się z kolei przybliżyć nam rolę specjalisty zdrowia publicznego w systemie ochrony zdrowia w związku z planowanym utworzeniem Polskiego Towarzystwa Studentów Nauk o Zdrowiu.
Towarzystwa co prawda ze względu na znaczne rozbieżności dotyczące kwestii formalnych nie udało się powołać. Niemniej jednak dyskusje na ten temat zostały przeniesione na zbliżające się “Wrocławskie Dni Nauki”, które odbędą się 16 i 17 kwietnia w stolicy województwa dolnośląskiego.
Wszystkich zainteresowanych udziałem we wrocławskim sympozjum zapraszamy na stronę:
www.wroclawskiednizdrowiapublicznego.am.wroc.pl
lub
www.zdrowiepubliczne.skn.amg.gda.pl
Ze studenckim pozdrowieniem,
Natalia Meszko (I rok Zdrowia Publicznego, II MSU)