Wrocławskie Dni Zdrowia Publicznego - podsumowanie

StartAktualności SKNArchiwumWrocławskie Dni Zdrowia Pub...

Wrocławskie Dni Zdrowia Publicznego - podsumowanie

19.04.2009

P4160004.JPG
W dniach 16 – 17 kwietnia 2009 w stolicy Dolnego Śląska – we Wrocławiu – odbyło się II Studenckie Sympozjum Naukowe „Wrocławskie Dni Nauki”. Była to druga konferencja z cyklu „Wrocławskich Dni Nauki”, w tym roku zorganizowana przez młodych adeptów zdrowia publicznego, a skierowana przede wszystkim do studentów tego właśnie kierunku.

Konferencja ta miała charakter ogólnopolski i służyło prezentacji oraz wymianie poglądów dotyczących szeroko pojętego zdrowia publicznego. Nie zabrakło takich tematów jak: komunikacja społeczna, bioterroryzm, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne czy prawa pacjenta.

Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego AMG podczas tegorocznego sympozjum reprezentowali Natalia Meszko, Krzysztof Baran i Paweł Klikowicz.

Wstęp do konferencji stanowiła sesja poświęcona prezentacji aktualnych problemów zdrowia publicznego, w czasie której zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania m.in. takich wykładów jak: „Rola zdrowia publicznego w systemie ochrony zdrowia”, „Skuteczna komunikacja narzędziem zdrowia publicznego” czy „Programy i kampanie zdrowotne – oczekiwania i rzeczywistość”. Sesja druga służyła omówieniu zagadnień związanych z wyzwaniami zdrowia publicznego w kwestii bezpieczeństwa społeczeństwa. Poruszona została tu tematyka systemu ratownictwa medycznego i bioterroryzmu.

Niezwykle ważnym punktem sympozjum była debata dotycząca roli podmiotów zdrowia publicznego w kreowaniu polityki zdrowotnej, w której uczestniczyli przedstawiciele instytucji zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem publicznym.

Drugą część sympozjum, poprzedzającą sesję prac studenckich, stanowiło sfinalizowanie aktu utworzenia Polskiego Towarzystwa Studentów Zdrowia Publicznego. Już podczas „Warszawskich Dni Nauk o Zdrowiu” (13-14 marca br.) odbyła się debata dotycząca stworzenia organizacji skupiającej studentów Wydziałów Nauk o Zdrowiu, jednakże po długiej, bogatej w wiele cennych uwag i sugestii wymianie poglądów postanowiono zawiązać stowarzyszenie, które skupiać będzie studentów kierunku zdrowie publiczne. Spośród obecnych i chętnych przynależności do Towarzystwa wyłoniono komitet założycielski. Przedstawicieli studentów kierunku zdrowia publicznego Akademii Medycznej reprezentował Paweł Klikowicz.

Misją Towarzystwa w głównej mierze jest integracja studentów zdrowia publicznego celem promowania absolwentów tego kierunku na polu systemu ochrony zdrowia, ale także działalność rozpowszechniająca i popularyzująca osiągnięcia nauk o zdrowiu. Część trzecią stanowiła sesja prac studenckich. Łącznie zaprezentowano 22 prace studentów z całej Polski. Znalazła się wśród nich również nasza praca pt. „Marketing społeczny w programach popularyzacji świadomego dawstwa narządów”. Zaprezentowaliśmy w niej aspekty związane z transplantologią w kontekście marketingu społecznego, który jest nieodzownym elementem kampanii społecznych promujących świadome dawstwo narządów. Celem pracy był ponadto przegląd działalności różnych organizacji promujących transplantacje(w tym szczególny nacisk położyliśmy na propagowanie idei dawcy.pl – projektu Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych realizowanego przy współpracy studentów SKN Zdrowia Publicznego AMG ) – sposobów ich działania w zakresie wykorzystania narzędzi marketingowych, osiąganych przez nie wyników oraz zobrazowanie czynników wpływających na ww. dane. Po przedstawieniu prezentacji ku naszej uciesze otrzymaliśmy cztery pytania, które zainicjowały ciekawą dyskusję.

W kolejnym dniu sympozjum odbyła się debata poświęcona informatyzacji oraz nowym źródłom finansowania opieki zdrowotnej. Dwudniowe sympozjum zwieńczyło rozdanie nagród i wyróżnień. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu zaprezentowana przez nas praca zajęła 3 miejsce w sesji konkursowej. Warto podkreślić, iż jest to druga praca Studenckiego Koła Zdrowia Publicznego AMG przy Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej AMG prezentowana w konkursie prac studenckich na naukowych sympozjach studenckich. Tym bardziej jest nam miło, że to właśnie nasza praca została doceniona i nagrodzona. Należy nadmienić, iż opiekunem pracy był lek. Łukasz Balwicki, któremu chcielibyśmy serdecznie podziękować za ogromne wsparcie i motywację do dalszych starań na polu nauki. Szczególne podziękowania kierujemy również w stronę Pani dr Marzeny Zarzecznej-Baran oraz dr Piotra Popowskiego za nieocenioną pomoc merytoryczną oraz cenne wskazówki przy pisaniu pracy.

DSCF2364.JPG
DSCF2363.JPG
DSCF2387.JPG