STATUT
STUDENCKIEGO KOŁA NAUKOWEGO ZDROWIA PUBLICZNEGO
PRZY ZAKŁADZIE ZDROWIA PUBLICZNEGO I MEDYCYNY SPOŁECZNEJ
GDAŃSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
§ 1
- Studenckie Koło Naukowe Zdrowie Publiczne przy Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zwane dalej SKN, działa na podstawie Statutu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ustawy z dnia 27 lipca 2005 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 164, poz. 1365) oraz innych przepisów prawa.
- Siedzibą SKN jest Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed, a obszarem działania Gdański Uniwersytet Medyczny (zwana dalej GUMed).
§ 2
- Działalność SKN podlega nadzorowi Rektora GUMed oraz kierownika jednostki GUMed, w której mieści się siedziba SKN.
- Opiekę merytoryczną nad działalnością SKN sprawuje Opiekun SKN wybierany przez członków SKN spośród pracowników naukowych zatrudnionych w Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed, po zaopiniowaniu przez kierownika tej jednostki.
- Na swym pierwszym spotkaniu w danym roku akademickim, członkowie wybierają spośród siebie Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego, reprezentujących SKN.
- Do Zarządu SKN należą:
a) Opiekun SKN,
b) Przewodniczący sekcji SKN,
c) Wiceprzewodniczący sekcji SKN.
- Zarząd SKN zajmuje się ustalaniem ogólnej strategii rozwoju SKN w każdym roku akademickim oraz podejmuje decyzje w zakresie zmiany Statutu.
§ 3
- W ramach SKN funkcjonują dwie sekcje:
a) Sekcja dla studentów polskojęzycznych GUMed,
b) Sekcja dla studentów English Division GUMed.
- Każda z sekcji posiada jednego Przewodniczącego oraz jednego Wiceprzewodniczącego, którzy są odpowiedzialni za:
a) Ustalanie trybu i harmonogramu spotkań sekcji,
b) Organizację i koordynację działań w ramach swojej sekcji,
c) Nadzorowanie listy członków oraz ich angażowania się w projekty naukowo-badawcze oraz akcje rekrutacyjne, społeczne lub festiwale organizowanych lub realizowane przez SKN, pod sankcją wykreślenia członka z listy uczestników projektu lub akcji. Decyzje o wykreśleniu podejmuje Opiekun SKN po zasięgnięciu opinii Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego sekcji. Decyzja o wykreśleniu z listy uczestników projektu lub akcji w formie co najmniej dokumentowej (np. e-mail, wiadomość w formie komunikatora). Wykreślony z listy uczestników projektu lub akcji może odwołać się od decyzji o wykreśleniu w ciągu 7 dni. Odwołanie rozpatruje Opiekun SKN w terminie 21 dni. Decyzja Opiekuna SKN wydana w następstwie odwołania jest ostateczna.
d) Reprezentowanie swojej sekcji na forum całego SKN i zewnętrznie,
e) Zatwierdzanie Wniosków o przyjęcie w poczet członków Studenckiego Koła Naukowego Zdrowia Publicznego przy Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed. Każdy Przewodniczący sekcji oraz Wiceprzewodniczący sekcji, mogą samodzielnie zatwierdzać Wniosek.
- Sekcje działają równolegle, zapewniając możliwość realizacji projektów naukowo-badawczych i inicjatyw społecznych dostosowanych do potrzeb oraz specyfiki obu grup studentów.
§ 4
- Celami statutowymi SKN są:
a) Aktywne uczestniczenie w życiu naukowym GUMed.
b) Inicjowanie i wspieranie działalności naukowo – badawczej we wszystkich dziedzinach medycyny, a w szczególności zdrowia publicznego.
c) Podnoszenie wiedzy i umiejętności studentów GUMed.
d) Kształtowanie postaw moralnych w środowisku młodych naukowców.
§ 5
- W swej działalności SKN ma prawo do:
a) Korzystania z urządzeń i środków GUMed oraz pomocy nauczycieli akademickich i organów Uczelni.
b) Ubiegania się o dofinansowanie ze środków GUMed, na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
c) Współpracy z krajowymi i zagranicznymi stowarzyszeniami oraz organizacjami studenckimi i naukowymi.
d) Uczestniczenia w krajowych i zagranicznych konferencjach i sympozjach naukowych, na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§ 6
- Członkami SKN mogą być studenci wszystkich lat i wydziałów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Kandydat na członka SKN wyraża wolę przystąpienia do SKN poprzez złożenie Wniosku o przyjęcie w poczet członków Studenckiego Koła Naukowego Zdrowia Publicznego przy Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego do danej sekcji SKN za pośrednictwem członka Zarządu SKN.
§ 7
- Za aktywnego członka SKN uznaje się osobę, która w danym roku akademickim regularnie uczestniczyła w co najmniej dwóch spotkaniach danej sekcji SKN oraz spełniła co najmniej dwa z poniższych warunków:
a) Brała czynny udział w co najmniej jednym projekcie naukowo-badawczym realizowanym w ramach SKN.
b) Uczestniczyła w co najmniej jednej akcji rekrutacyjnej, społecznej lub festiwalu organizowanym przez SKN.
c) Reprezentowała SKN na konferencji naukowej.
- Członkowie, którzy nie spełniają warunków uznania za aktywnego członka SKN, zostaną wykreśleni na podstawie decyzji Opiekuna SKN z listy członków SKN po upływie roku akademickiego, w którym te warunki nie zostały spełnione i powiadomieni o tym w formie co najmniej dokumentowej (np. e-mail, wiadomość w formie komunikatora) przez członka Zarządu SKN.
- Wykreślony z listy członków SKN może odwołać się od decyzji o wykreśleniu w ciągu 7 dni. Odwołanie rozpatruje Opiekun SKN w terminie 21 dni. Decyzja Opiekuna SKN wydana w następstwie odwołania jest ostateczna.
- Zaświadczenie o aktywnym członkostwie w SKN może zostać wydane wyłącznie osobom uznanym za aktywnych członków przez Opiekuna SKN oraz Przewodniczącego SKN.
§ 8
- Statut wchodzi w życie z dniem uchwalenia i obowiązuje wszystkich członków SKN.